Jdi na obsah Jdi na menu
 


CS 1.6 tipy a rady

 

1. Nezapomeňte si kupovat kevlarovou vestu i s helmou, pokud ji nemáte, vaše šance jsou poloviční. Doporučuji koupit si vždy alespoň vestu. Stojí o dost méně než vesta s helmou a dokáže zachránit život.

2. Snažte se držet pohromadě s týmem, ale nelepte se na sebe a udržujte rozestupy. Pokud tak neučiníte, při první srážce s nepřítelem si budete navzájem překážet a stanete se velice snadnou kořistí. Na některých serverech by vás mohli za častější "blockování" i vyhodit ze hry.

3. Používejte pro vás pohodlný config. Když si z internetu stáhnete config nějakého pro-fi hráče doufaje, že vám to pomůže, tak děláte chybu. Hledejte a zkoušejte to správné nastavení, se kterým se vám nemůže stát, že při ústupu namísto toho aby jste si přepnuli na granát, tak vyhodíte svou zbraň na zem.

4. Sledujte pozice svých spoluhráčů na radaru, aby nedošlo k omylům a nechtěnému zabití spoluhráče, za které vás na většině serveru další kolo hra automaticky zabije a váš tým bude oslaben. Proto je dobré používat neprůhledný typ radaru (v nastavení je označen jako "Solid").


5. Pokud například při ústupu potřebujete za běhu střílet, nedělejte to stylem alá Rambo. Střílet za běhu s největší přesností musíte následovně:
Když běžíte v úkroku (napo. doprava), změňte směr běhu (doleva) a přesně v tom okamžiku kdy měníte směr běhu vystřelte. Hra si bude myslet že stojíte na místě, tudíž bude střelba přesná. Sice to chce trochu cviku, ale brzy se vám do hlavy vsugeruje to správné načasování. Pokud neběžíte pomocí úkroku, ale pouze dopředu nebo dozadu, tak jediné co pro přesnou střelbu můžete udělat je, že si buď čapnete, nebo jen zůstanete stát, ale v každém případě se musíte uklidnit. Pokud se do hry až příliš vžíváte, často se necháte unést a místo taktického střílení po dávkách zasypete svého nepřítele nepřetržitou dávkou olova. Přičemž se velice často stává, že se nestrefíte ani jednou kulkou.

6. Při střílení na vetší vzdálenosti z automatické pušky je výhodné dávkovat, tedy střílet po několika málo nábojích. Jak víte zbraně znepřesní při delší střelbě a většina munice tak přijde nazmar. Ale pokud dávkujete, tak se dá díky malým přestávkám mezi jednotlivými dávkami docílit přesnější střelby. Dávkování je celkově velice výhodné a jeho osvojení by měl mít každý za prioritu, protože se dá využít prakticky při každé situaci, krom těch tělo na tělo =). Nejčastějšími zbraněmi, na které v CS narazíte jsou bezesporu AK47, M4A1 a AWM. U AWM (někdy také AWP) se dávkování jaksi využít nedá, ovšem u zbylých dvou zbraní se využívá ve velké míře. M4 je přesnější a výhodnější na kratší vzdálenosti, kdy se dá vystřelit i více kulek v jedné dávce bez většího rozostření zaměřovače, ale na vetší distance je střelba s touto zbraní noční můrou. AK47 je o něco silnější než M4 a tedy i více "vyhazuje". Dávkování s AK doporučuji po dvou až čtyřech kulkách, protože při větším počtu je střílení velice nepřesné. Kalashnikov je v malých dávkách velice přesný a v kombinaci s jeho sílou stačí málo k usmrcení nepřítele. Tato zbraň má také jednu zajímavost, a to tu, že kulka vystřelená v dávce jako druhá je vždy přesnější oproti první kulce.

7. Pokud prozkoumáváte mapu a chcete se podívat za kdejaký kout, nedoporučuji tam jen tak naběhnout a doufat, že nepřítel je někde jinde. Velice dobrým postupem na takovéto situace je následující rada:
Připlížíte se co nejblíže k danému rohu (snažte s držet u stěn) a když už jste dostatečně blízko místa kam se chcete podívat, rozběhněte se a skočte tak, aby jste viděli co se skrývá za rohem, ale zároveň neskačte moc daleko (v případě že by se za rohem krčil nepřítel, musíte být připraveni i na nejhorší, tedy na ústup a pokud by jste skočili 5 metru od rohu za kterým se můžete schovat, nejspíš nepřežijete). Pokud potkáte jen jednoho nepřítele, tak z tohoto střetu vyjdete nejspíše jako vítěz (nepřítel totiž nemusí předpokládat váš výskyt za oním rohem, tudíž nestihne zareagovat) Pokud ale potkáte skupinu nepřátel, nebo dokonce celý tým, jste na místě mrtví (je jen velice malá až nulová šance, že by jste odolali palby z dvou a více hlavní zároveň).

8. Pokud jste zůstali jako poslední z týmu a proti vám zbyli nejméně 3 nepřátelé, nesnažte se za každou cenu postřílet je do jednoho (většinou to skončí tak, že oni zastřelí vás). Právě naopak, snažte se zachránit si život a "walkujte" (používejte chůzi, nikoli běh), nepřítel vás tak neuslyší a jediným smyslem, který mu zůstane na to aby vás našel je zrak. Díky "walkování" si můžete zachránit život a můžete takto přepadnout nepřítele, aniž by o tom věděl (často se "walkování" kombinuje s používáním nože a pokud někoho zabijete nožem, to je potom machrovina).

9. Taktizujte! Pokud hrajete po internetu a často střídáte servery, hrajete většinou s úplně novými lidmi, kteří neví, jakou taktiku používáte a tudíž nejste sehraní. Na internetu se sice taktizování moc používat nedá, pokud nehrajete se stejnými lidmi nebo dokonce v klanu, ale pokud jen máte tu možnost, tak se na taktice domluvte! Pokud máte taktiku a nepřítel ne, je vysoce pravděpodobné, že jej rozstřílíte na kusy.

10. Pokud zaměřujete nepřítele, nemiřte přesně středem zaměřovače, ale jeho nejvrchnější "čárkou". Pokud vás zajímá proč, tak vězte, že v CS NENÍ zbraň, která by "nevyhazovala" (pokud vystřelíte, střelba se znepřesní zpětným rázem) a pokud míříte o něco níže než je hlava vašeho nepřítele, zpětný ráz vám zaručí, že s druhým výstřelem vašemu protivníkovi dáte možnost ochutnat olovo. Toto používejte v kombinaci s následujícími dvěma tipy:
Pokud váš nepřítel běží, nestřílejte přímo na něj, ale kousek před něj. Máte tak větší šanci na zásah.
Pokud je váš nepřítel v pohybu, snažte se kopírovat jeho rychlost, tedy pokud běží, nemáchejte zběsile s myší, v naději že jej strefíte. Raději zpomalte na rychlost sledovaného objektu. Tímto se vám zlepší pravděpodobnost zásahu o rovných mnoho procent = ).

11. Naučte se nakupovat, a to rychle! V některých mapách znamená rychlost vítězství a pokud by jste strávili při nakupování více jak pět vteřin (na oficiálních utkáních bývá šestivteřinový freezetime), nepřítel obsadí strategická místa před vámi a získá tak výhodu.

12. Pokud nemáte peníze na lepší výzbroj, nic si nekupujte, nanejvýše nějaké granáty a vestu. V dalším kole si pak budete moci koupit lepší výbavu. Takovým kolům ve kterých kupujete jen nejzákladnější výbavu se říká ECO.

13. Pokud v CS používáte mikrofon, tak jej používejte jen když je třeba a snažte se být struční a přesní. Vyplatí se používat zkratky například v mapě de_aztec je několik míst, na kterých se nejčastěji vyskytuje nepřítel a místo toho, aby jste všem dlouze vysvětlovali, kde že to ten terorista vlastně je, tak jednoduše řekněte: Je pod/u/na mostě; Dva na dlouhé; Bomba na B; Jdou spodem atd. Zjednodušíte tak koordinaci týmu. Pokud ovšem nejste hrdým vlastníkem mikrofonu, musíte se spokojit s rádiovými hláškami. Doporučuji naučit se alespoň ty nejzákladnější jako jsou "Cover me ; Enemy spoted" a pár dalších užitečných zpráv.

14. Pokud se potřebujete rychle přemístit z bodu A do bodu B a tušíte, že vás po cestě nepřekvapí nepřítel, tak si vždy přepínejte na lehčí zbraň. S Kulometem v ruce poběžíte pomaleji než s nožem. Pokud jste sniper a používáte Scout, nepředělávejte si na nůž. Se Scoutem běžíte o něco málo rychleji než s nožem, ale i to něco málo muže někdy znamenat mnoho.

15. Pokud vám v primární zbrani dojdou náboje, přehoďte si na sekundární zbraň. Rychleji tak zneškodníte nepřítele.

16. Pokud máte peníze a někdo od vás z týmu si nemůže koupit zbraň, tak mu ji kupte vy. Spoluhráč si pak dokoupí pouze náboje a zvýší se vám tak šance na úspěch.

17. Kempení. Toto je nekonečné téma, které nikdo nikdy nerozsoudí, ale my se o to přesto pokusíme. Připravujeme pro vás článek s detailním popisem všemožných i nemožných míst pro kempení na oficiálních mapách spolu s trochou filozofie.

18. Metoda Tetrix. Pokud jste sehraný tým, tak využívejte všech možností, které vám vaše taktika a počet hráčů dovolí. Tedy pokud je někdo z týmu sniper, využijte vašeho počtu a pomozte mu, aby se dostal na nevídaná místa, na kterých ho nebude nikdo očekávat. Pomáhejte si navzájem, tedy jeden hráč se přikrčí, druhý vyskočí na něj a poté už na vysněné místo. Metoda Tetrix se nejvíce vyplácí v oficiálních mapách a pokud se zapojí většina z týmu (pokud si pomůže více hráčů navzájem, tak se dostanete na mnohem lepší místa, než pokud by tuto metodu použili jen dva hráči). Ovšem jedno velké mínus této metody je v tom, že než dosáhnete vašeho cíle, tak uběhne docela hodně času a nepřítel tak získá výhodu a navíc jste na jednom místě, tudíž se stáváte velice jednoduchým cílem. Ovšem tyto mínusy se u sehraného týmu dají smazat. Pokud jste dobří a máte CS v krvi, tak to zvládnete i za krátkou dobu.

19. Neopakujte se a snažte se nepřítele zmást. Pokud jste předvídatelní tak nemáte nejmenší šanci. Pokud budete dělat věci, které od vás nikdo neočekává, budete tak mít moment překvapení na vaší straně.

20. Snažte mít v týmu vybalancovaný arzenál, takže pokud si tři hráči koupí AWP, kupte si nějaký automat a držte se v předních liniích. Hráč s AWM stěží bude podnikat výpad do nepřátelských řad.

21. Hlídejte si důležité osoby týmu, tedy VIP a hráče s bombou. Pokud ve hře ztratíte bombu někde uprostřed křížové palby, jste téměř ztracení. Hlídání bomby neplatí jen pro teroristy, ale také pro druhý tým. V případě, že zabijete hráče s bombou (někdy se mu přezdívá Bomberman, nebo Liveryboy = poslíček), tak hlídejte prostor okolo bomby.

22. Naučte se zacházet se zbraněmi. Teď nemám na mysli přesnou střelbu, ale vlastnosti zbraní. Tedy pokud víte která zbraň prostřelí kterou překážku, můžete to použít ve váš prospěch a zabít tak nepřítele, aniž by vás viděl.

23. Používejte rukojmí jako štít. Jednak vás ochrání před možným nebezpečím zbloudilých kulek a zároveň pokud kdokoli zabije nebo zraní rukojmí, bude peněžně penalizován. Některé servery vás za zabití určitého počtu rukojmí dokonce vyhodí ze hry.

24. Než začnete pokládat nebo zneškodňovat bombu, ujistěte se, že na vás za rohem nečíhá nepřítel. Pokud na tento malý průzkum nemáte čas, udělejte menší fígl, který nepřítele dokáže zmást. Tento trik spočívá v tom, že než položíte/zneškodníte bombu, tak pouze načnete pokládání/zneškodňování a vyčkáte. Pokud by ve vašem okolí byl nepřítel, uslyšel by to a běžel by vás zabít, ovšem vy už by jste čekali na to až vystrčí tu svou hlavu =). Tento trik není zas až tak účinný proti zkušenějším hráčům. Ti totiž vědí, že čas, než položíte/zneškodníte bombu je dostatečně dlouhý na to, aby si počkali a až vy začnete doopravdy pokládat/zneškodňovat bombu, tak vás sejmou. Pokud zneškodňujete bombu, jde to rychleji s držením klávesy TAB! (neplatí pro CSS)

25. V CS kolují zvěsti o rychlejším nasazování tlumiče u M4A1 a USP. To jsou jen fámy a trošku zkušenější hráč na to příjde i sám. Návod má být prý takový, že začnete nasazovat tlumič a během nasazování si přepnete na jinou zbraň a poté rychle zpět na zbraň s tlumičem (např. pomocí "last weapon"). Jediné co vám tento "trik" udělá je, že zbraň bude pouze VYPADAT jako že má nasazený tlumič, ale ve skutečnosti se bude stále nasazovat. Tedy rychlejší nasazení tlumiče v CS je pouze fámou od nezkušených hráčů.

26. V CS 1.6 lezete po žebříku naprosto potichu, když jste přikrčení (standardně CTRL). Využijete to například na mapě de_nuke - když po žebříku leze potichu, máte šanci že nepřítele překvapíte.

27. Granát hodíte dál, když jste ve skoku, nebo ještě lépe když jste rozběhnutí a ve skoku zároveň. Když už jste napřažení s granátem a rozmyslíte si jeho hození, změňte si na jinou zbraň. Granát se tak "zajistí" a můžete jej použít v jiné situaci.

28. Toto sem asi nepatří, ale když jste na nějakém public serveru a chcete na chvíli někam odejít aniž byste se odtamtud odpojili, jděte do týmu SPECTATORS (pokud to server umožňuje). Pravděpodobně vás nevyhodí, nebudete zbytečně zdržovat hru ostatním a nepřibude vám x smrtí navíc. Vaše score vám po zpětném připojení do jednoho ze dvou týmů zůstane stejné jako když jste se odpojili. Dávejte si ovšem pozor, na některých serverech je dovoleno být v týmu spectrators pouze omezený čas (většinou 3-5 minut), poté vás hra automaticky vyhodí.

28. Ve hře je mnoho map, které by se neobešly bez žebříků, jako například mapa de_train. Pokud se pri šplhání po žebříku přikrčíte tak nejdou slyšet vaše kroky, ovšem přišel jsem i na jednu zajímavou věc se žebříky. Pokud šplháte na žebříku a při šplhání ješte použijete úkroky (strafe), tak se při správném natočení postavy a dobrém úkroku múžete mnohonásobně zrychlit. Chce to trochu cviku než se naučíte jak správně držet postavu na žebříku v úkroku aniž by jste spadli, ale výsledný efekt je opravdu užitecný. Čas šplhání se s touto metodou rapidně zkrátí a při seskakování z žebříku doskočíte mnohem výš a dál, čehož se dá využít.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář